۱۳۹۱ اسفند ۷, دوشنبه

اولین سیستم موبایل 3جی در ایران پیش از ورود به بازار حرام اعلام شداپراتور نسل سوم سیستم موبایل " رایت تل" که برنده مناقصه اجرای این طرح در ایران شده بود، با صدور فتوای چهار آیت الله استفاده از آن در این کشور حرام اعلام شد.
فتوای مشترک چهار روحانی مجتهد علیه سیستم نسل سوم موبایل 3 جی، اين اپراتور را با مشکل جدی روبرو کرده است.

این نوع موبایل، استفاده کنندگان را قادر می سازد که با سرعت بالا به انترنت وصل شده ، اطلاعات را به راحتی با دیگران رد و بدل کنند و با دیگر مشترکان این نوع مبایل با صوت و تصویر ویدیو یی مکالمه کنند.

سرویس سیستم 3جی، اولین سیستم پیشرفته این نوع موبایل بود که پس از مدت ها وارد ایران می شود.

مجلس شورای اسلامی ایران به همراه این چهار شخصت دینی، در حال ایجاد طرحی هستند که بر اساس آن اجرای سیستم 3 جی را متوقف کنند.

آیت الله گرگانی به عنوان یکی از مخالفان این طرح گفته است: ارائه این سیستم ، به وجهه سیاسی و مذهبی کشور لطمه می زند. آیت الله دیگری که این فتوی را امضاء کرده بود گفته است: "سیستم 3جی "رایت تل" به جای اینکه به نفع جامعه باشد، باعث فساد آن خواهد شد."

همچنین آیت الله مکارم شیرازی نیز اعلام کرد:" جامعه ای که خود در انحرافات اخلاقی غوطه ور است، با راه اندازی این سیستم غرق در دریای انحرافات خواهد شد".
در همین حال برخی از طلبه های شهر مذهبی قم در 10 فوریه که به مناسبت سی و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب ایران تجمع کرده بودند، با صدور قطعنامه ای از مردم خواستند تا از این نوع موبایل استفاده نکنند آنها شرکت "رایت تل" را به ترویج فساد و انحطاط اخلاقی متهم کردند.

از سوی دیگر اما برغم تحریم روحانیون و برخی مسئولان حکومت در ایران مردم این کشور همچنان به انتظار رسیدن این نوع مبایل نشسته اند تا با راه اندازی این سیستم امکان ارتباط سریع به انتنرنت و مکالمات ویدیویی برای آنها فراهم شود.

لازم به یادآوری است که کشورهای همسایه ایران مانند ترکیه، کشورهای خلیج و افغانستان مدت هاست که سیستم 3جی خود را به 4 جی ترقی داده اند. این سیستم چندین سال پیش در کشورهای همسایه ایران تجربه شده است.
العربیه

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر