۱۳۹۲ فروردین ۲۷, سه‌شنبه

زلزله بسیار شدید بلوچستان را لرزاند


روز سه‌شنبه، ۲۷ فروردین، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی حدود ۸ ریشتر استان سیستان و بلوچستان ایران در نزدیکی مرز پاکستان را لرزاند.

شبکه خبر تلویزیون جمهوری اسلامی ایران تا این لحظه از جان باختن دست‌کم ۴۰ نفر بر اثر این زمین‌لرزه خبر می‌دهد؛ منابع دیگر هنوز آماری در این خصوص گزارش نکرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه خبر ایران، نام شهرهای خاش، زاهدان، ایرانشهر در ایران، و رودبار در افغانستان و مسقط در عمان به عنوان مناطق زلزله‌زده بیان شده است.


به نوشته شبکه خبر تلویزیون جمهوری اسلامی ایران، زمین‌لرزه‌ای شدید به بزرگی بیش از هفت ریشتر در شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان گزارش شده و در همین حال برخی خبرگزاری‌ها از وقوع زمین‌لرزه‌ای دیگر به بزرگی هفت و ۸ دهم ریشتر در شهرستان خاش پس از زمین‌لرزه سراوان خبر می‌دهند.

به گفته رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ایران، هنوز گزارشی از خسارات‌های احتمالی این زمین‌‌لرزه دریافت نشده است.

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران قدرت این زمین‌لرزه را ۷٫۵ ریشتر  اعلام کرده است، اما مؤسسه زمین‌شناسی ایالات متحده قدرت این زلزله را ۷٫۸ ریشتر ذکر می‌کند.کانون این زمین‌لرزه در ۸۱ کیلومتری شمال سراوان، ۸۶ کیلومتری خاش، و ۲۰۰ کیلومتری زاهدان گزارش شده‌ است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ساعت این زمین‌لرزه را ۱۵ و ۱۴دقیقه و ۱۷ ثانیه به وقت محلی اعلام کرده است.

صدا و سیمای ایران خبر می‌دهد که بر اثر زلزله، ارتباطات تلفنی و دیگر ارتباطات در بخش‌هایی از استان سیستان و بلوچستان قطع شده‌است.

به گزارش خبرگزاری مهر، لرزش زمین در شهر کرمان موجب هراس مردم و حضور آنها در معابر عمومی شده و لرزش‌های آن در استان فارس نیز حس شده‌است.

بنا بر گزارش‌ها، این زمین‌لرزه در بیشتر مناطق جنوب شرقی ایران و همچنین منطقه خلیج فارس و حتی تا دهلی نو، پایتخت هند، نیز حس شده‌ است.

در کویت، امارات، بحرین و مناطق شرقی عربستان از جمله «دمام، دوحه، کویت، منامه، دبی، ابوظبی» این زمین‌لرزه احساس شده است. شبکه العربیه گزارش داد که برای حفظ سلامت جان کارکنان این شبکه ساختمان مجموعه «ام‌بی‌سی» دبی تخلیه شده است.

گزارش‌هایی نیز حاکی است که اهالی دبی و دیگر نقاط خلیج فارس از بیم زمین‌لرزه به خیابان‌ها آمده‌اند و برج‌های بلند دبی نیز تخلیه شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های اولیه بخش‌های از هند و ساکنان جنوب پاکستان در حیدرآباد و کویته نیز این زمین‌لرزه را احساس کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، محمود مظفر، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، از اعزام گروه‌های ارزیاب این جمعیت به مناطق زلزله‌زده شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان خبر داد.

مهدی زارع، معاون پژوهشگاه زلزله‌شناسی ایران در گفت‌وگو با شبکه خبر تلویزیون جمهوری اسلامی، از این زلزله به عنوان اولین زمین‌لرزه بالاتر از ۷٫۵ ریشتر در ایران در چهل سال اخیر یاد کرد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر