۱۳۹۲ فروردین ۲۸, چهارشنبه

زمین‌لرزه جدید ۵٫۶ ریشتری شهر سراوان را به لرزه در آورد


گزارش‌ها حاکی است پس از زمین‌لرزه شدید روز سه‌شنبه در استان سیستان و بلوچستان، این منطقه شاهد وقوع ۹ پس‌لرزه بوده است. همچنین زمین‌لرزه جدیدی به بزرگی ۵٫۶ درجه در مقیاس ریشتر بامداد چهارشنبه شهرستان سراوان را به لرزه در آورد.

دیگر گزارش‌ها حاکی است که وقوع دو پس‌لرزه‌ به شدت ۴٫۱ و ۴٫۲ ریشتر در شهرستان خاش سیستان و بلوچستان باعث لرزیدن آتشفشان نیمه‌فعال تفتان شده است.


روز سه‌شنبه، ۲۷ فروردین، زمین‌لرزه‌ای که قوی‌ترین زلزله در فلات ایران طی نیم‌قرن اخیر توصیف شده است در مقیاس ۷٫۸ ریشتر، منطقه گُشت در حد فاصل خاش و سراوان را لرزاند.

بنا بر گزارش‌ها این زمین‌لرزه در کشورهای اطراف هم احساس شده و در پاکستان حدود ۴۰ کشته بر جای گذاشته است.

مقامات ایرانی طی روز سه‌شنبه گفتند که این زلزله تلفات جانی دربر نداشته‌است اما خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه نوشت که طبق آخرین آمار، زلزله روز سه‌شنبه تاکنون منجر به کشته شدن یک نفر در ایران و زخمی شدن ۱۲ نفر از ساکنان منطقه شده است.

این خبرگزاری هم‌چنین نوشت که برپایه آمار ثبت شده در سایت مرکز لرزه‌نگاری کشور تا ساعت ۹:۲۴ روز چهارشنبه ۹ پس‌لرزه در این منطقه رخ داده که تنها یک مورد آن بزرگی کمتر از ۴ ریشتر داشته و عمق تمامی آنها بیشتر از ۸۰ کیلومتری زمین بوده است.

زمین لرزه ۵٫۶ ریشتری سراوان در فاصله ۹۹ کیلومتری این شهر و در عمق ۹۰ کیلومتری زمین روی داده است.

هنوز گزارشی از خسارت جانی و مالی احتمالی این زمین‌لرزه دریافت نشده است.

خبرگزاری مهر هم‌چنین روز سه‌شنبه از وقوع دو پس‌لرزه به شدت ۴٫۱ و ۴٫۲ ریشتر در شهرستان خاش خبر داد که در محلی نزدیک به آتشفشان نیمه‌فعال تفتان بوده است.

این خبرگزاری نوشت که تاکنون گزارشی در خصوص افزایش فعالیت آتش‌فشان تفتان دریافت نشده است و دود غلیظ گوگرد همچون روزهای عادی از دهانه این آتش‌فشان خارج می‌شود.

روز سه‌شنبه جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای از اعلام آمادگی واشینگتن برای کمک به بازماندگان این زمین‌لرزه‌ها خبر داد.

وی دراین بیانیه نوشت: «ایالات متحده مراتب تسلیت عمیق خود را به خاطر مرگ شهروندان که امروز بر اثر زمین‌لرزه در جنوب شرق ایران و غرب پاکستان رخ داده ابراز می‌کند. ما با خانواده کسانی که جان باخته، مجروح شده، یا خسارات مالی دیده‌اند ابراز همدردی می‌کنیم و آماده کمک به آنها در این برهه دشوار از زمان هستیم.»


خبرگزاری اینترفاکس نیز روز چهارشنبه خبر داد که ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، در ارتباط با زمین‌لرزه سراوان پیام تسلیتی به همتای ایرانی خود فرستاده و از اعلام آمادگی کشورش برای امدادرسانی به منطقه خبر داده است.

رادیو فردا

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر