۱۳۹۲ فروردین ۲, جمعه

ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در ایران تمدید شد


شورای حقوق بشر سازمان ملل ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در حقوق بشر ایران را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.

محمدرضا سجادی، نماینده ایران در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو، با محکوم کردن قطعنامه امروز، شورای حقوق بشر سازمان ملل را به انحراف از عملکرد غیرسیاسی و بی‌طرفانه متهم کرد و گفت: "استمرار این روند لطمه‌ای شدید به اعتبار و جایگاه سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل و به ویژه شورای حقوق بشرمی‌زند."پاکستان و ونزوئلا تنها کشورهایی بودند که با تمدید ماموریت او مخالفت کردند.
در پی تمدید ماموریت احمد شهید، حسن نایب هاشم، فعال حقوق بشر که در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل حضور داشت، به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "هیچ کس مقبولیت احمد شهید را نداشته و نخواهد داشت."
احمد شهید وزیر امور خارجه سابق مالدیو است که از خرداد ١٣٩٠ به عنوان گزارشگر ویژه امور حقوق بشری ایران در سازمان ملل انتخاب شده است. آقای شهید قصد داشته برای تهیه گزارش خود به ایران سفر کند، اما مقام‌های ایرانی تاکنون این اجازه را به او نداده‌اند.
محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران، هفته گذشته با انتقاد از آقای شهید گفته بود او بی‌طرف نیست و وارد جنگ تبلیغاتی علیه ایران شده است. او گفته بود: "یکی از منابع اصلی جمع آوری اطلاعات گزارشگر ویژه، گروه‌های بدنام تروریستی بوده‌اند."
ایران می‌گوید کشورهای غربی درباره هواداری خود از حقوق بشر صادق نیستند، در این مساله معیارهای دوگانه دارند و طرح آن علیه جمهوری اسلامی استفاده‌ای سیاسی از این مساله است.
بی بی سی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر